Jeżdżenie po drogach wiąże się z niebezpieczeństwem bardziej lub mniej groźnej kolizji. Nawet przestrzegając przepisów ruchu drogowego i poruszając się ostrożnie nie uda się niekiedy tego uniknąć - jest się tak naprawdę uzależnionym od rzeczy, które robią pozostali kierujący pojazdami. A część z takich kierowców nie do końca przejmuje się przepisami, samochody ulegają awariom, nie wspominając już o tak drastycznych sytuacjach, jak prowadzenie pod wpływem alkoholu albo narkotykach. W większości krajów w Europie, w tym również na Wyspach Brytyjskich, ludzie poszkodowani w drogowych wypadkach, które zostały spowodowane przez innych uczestników ruchu mają prawo do odszkodowania za straty, które zostały poniesione. Tego typu odszkodowanie w Anglii to po pierwsze rekompensata utraconych zarobków, jeżeli po zdarzeniu ktoś nie mógł chodzić do pracy, a także zwrot wymaganych nakładów na leczenie, przykładowo lekarstw, konsultacji lekarskich czy pobytu w szpitalu.

Jeśli ktoś został w wypadku poszkodowany i planuje ubiegać się o wypłatę odszkodowania, to koniecznie powinien dopilnować kilka spraw. Najważniejsze jest zgromadzenie danych kontaktowych od wszystkich uczestników zdarzenia, warto także jeśli jest taka możliwość poprosić o to świadków.

Warto także zgromadzić informacje o autach które uczestniczyły w zdarzeniu, naszkicować plan skąd jechały samochody i jeśli jest taka możliwość, zrobić parę ujęć miejsca wypadku. Jeżeli będzie się odczuwać jakiekolwiek dolegliwości, to koniecznie powinno się zostać zbadanym przez lekarza ogólnego albo udać się na specjalistyczne badanie na pogotowie..