Klawiatura jest w zasadzie nieodłączną częścią w laptopie. Co prawda zdarzają się takie notebooki, w jakich to można taką klawiaturę oddzielić od ekranu, jaki to wówczas zaczyna pełnić rolę tabletu, lecz to jak na razie nowość oraz nie jest jeszcze tak zwanym dobrem ogólnym. Tradycyjny laptop to zazwyczaj urządzenie, w jakim to klawiaturę znamionują pewne zależności. W zasadzie takie klawisze do laptopa ułożone są w jednym uzgodnionym porządku, w dowolnym tego rodzaju pececie przenośnym. Jednakowo jest w przypadku telefonów komórkowych.

Ten ustalony porządek pomaga po czasie, w prędkim pisaniu, zapamiętaniu gdzie konkretna literka się znajduje.

Układ ów nie jest jednak tym odpowiadającym kolejnym cyfrom w alfabecie, stąd również wykorzystanie nazwy zaczerpniętej od pierwszych skrajnych liter, odnajdujących się obok siebie. Te znaki patrząc od lewej to: Q, W, E, R T, Y. Stąd również pochodzi pojęcie klawiatury QWERTY. Klawisze do laptopa też charakteryzuje taki układ. Litery te są umieszczone w jednym górnym poziomie. To co jeszcze charakteryzuje klawiatury w notebookach, a co może również się odnosić do klawiatur w pecetach stacjonarnych, to tak zwany „skok”. W wypadku notebooków zazwyczaj mówi się o „niskim skoku”, a zatem nie ogromnych klawiszach, jakie to wolno wciskać niejako delikatniej.

Przyciski takie wolno wymienić jeżeli przykładowo literka się wytrze, czy również klawisz ulegnie awarii (zapadnie się, czy pęknie), niemniej jednak i wówczas zaleca się aby zachować autentyczny układ i kolejność. .
Strona www: κλιπ συγκράτησης

<< Poprzedni