Znany psycholog Elliot Aronson stworzył książkę pt.

"Człowiek istota społeczna". Autor przekonuje nas, że ludzie nie są stworzeni do życia pojedynczo, każdy do szczęścia potrzebuje ludzi- bliskich. Potrzebujemy również miejsca, które będzie naszym schronieniem. Gdzie będziemy spokojni i radosny. jednostka czuje się szczęśliwy w awangardzie ludzi życzliwych i przyjaznych. Unikamy osób "toksycznych",niemiłych, lecz często znosimy, je. Najczęściej ci którzy nam dobrze życzą to nasza najbliżsi. Oni tworzą nasz gniazdko. Dom to kamienica ale przede wszystkim ludzie. Szczęśliwa najbliżsi to bliscy którzy dają nam moc do pokonywania codziennych trudności.

Rodzina kocha wie że jesteśmy cenni. Jako argument posłużyć może tu film pt."Ze wszystkich sił".

Jest to historia niepełnosprawnego chłopca który razem ze swoim opiekunem bierze udział w triatlonie.

Syn chce dowieść udowodnić ojcu że tato mimo upływających lat może być sportsmenemktóry odnosi zwycięstwa. To niepełnosprawny odtwarza wykończonemu ojcu chęć istnienia. Syn chce edukować od niego dorosłości.

Z czasem bardzo nadopiekuńcza miłość mamy zostaje zastąpiona trochę twardą ojcowską miłością. W recenzji czytamy także zdanie:" Po tym filmie chce się chcieć. Chce się walczyć i kochać Następnym przykładem szczęśliwego domu może być literatura z dzieciństwa lat pt.

"Ania z Zielonego Wzgórza".

Są tam przedstawione historia osieroconej dziewczynki którą przygarnia w podeszłym wieku rodzeństwo- Maryla i Mateusz. Mimo początkowych przeciwności losu udaje im się wykreować rodzinę.

Ania otrzymuje ciepło rodzinnego ogniska miłość i opiekę. A Maryla i Mateusz radość bycia opiekunami Każdy chce być kochanym chce mieć wspierającą go rodzinę, a-co za tym idzie -normalny i bezpieczny dom. Myślę, że każdy członek rodziny powinien troszczyć się o dobrą atmosferę w domu.

Jej podstawą jest dialog między domownikami. Nieporozumienia trafiają się w każdym domu. Ważne żeby domownicy chcieli ze sobą konwersować i się słuchać..
Źródło: Dobry psychoterapeuta w krakowie